AktualnościPorady

Przegląd ciągnika rolniczego przed wiosną – przygotuj się do sezonu

Wiosna to okres, gdy rolnicy rozpoczynają intensywne prace na polach. Dopóki jednak trwa zima i w gospodarstwach nie dzieje się wiele, warto dokonać przeglądu ciągnika rolniczego pod kątem technicznym. Takie działanie sprawi, że znacznie spadnie ryzyko pojawienia się usterek i awarii, gdy maszyna będzie potrzebna natychmiast. W poniższym poradniku przedstawiamy sposób na samodzielną ocenę stanu traktora, odpowiemy na co warto zwrócić szczególną uwagę, jakie czynności serwisowe i konserwacyjne warto zawczasu wykonać.

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Podobnie, jak w przypadku samochodów osobowych, ciężarówek czy autobusów, również ciągniki rolnicze posiadają różne płyny eksploatacyjne. Jest to przede wszystkim olej silnikowy, olej przekładniowy, a także płyn w układzie chłodzenia. Przegląd traktora powinniśmy zacząć od sprawdzenia kiedy ostatnio płyny te były wymieniane, a jeżeli przychodzi odpowiednia pora – dokonać wymiany przed rozpoczęciem sezonu. Olej silnikowy należy obowiązkowo wymieniać wraz z filtrem, który znajduje się w układzie smarowania. Zapewni to optymalne warunki pracy dla silnika spalinowego, nawet podczas maksymalnego obciążenia. Olej w skrzyni biegów, zwany także przekładniowym, w bardzo wielu traktorach wykorzystywany jest także w układzie hydrauliki. Przegląd techniczny ciągnika rolniczego musi objąć także wymianę tego oleju, jeżeli przepracował określoną ilość lat lub motogodzin. Tu również nie można zapomnieć o filtrach, które chronią przed uszkodzeniem między innymi pompę hydrauliczną. Płyn w układzie chłodzenia wymieniany jest zwykle najrzadziej, jednak jeżeli miały miejsce wycieki i poziom uzupełniany był zwykłą wodą, należy bezwzględnie przepłukać układ i zalać go nowym płynem (uprzednio oczywiście likwidując wycieki).

Przegląd ciągnika rolniczego przed wiosną - przygotuj się do sezonu

Układy współpracujące z silnikiem

By silnik spalinowy w ciągniku mógł działać poprawnie, pracując w warunkach bardzo wysokiego zapylenia, producenci stosują zazwyczaj cyklonowe filtry powietrza. Nie podlegają one wymianie na nowe, ale czyszczeniu, które zdecydowanie należy przeprowadzić przed sezonem. Nie można zapomnieć o wlaniu nowego oleju do miski na spodzie filtra, gdzie mają osadzać się zanieczyszczenia. Rolniczy przegląd techniczny to również doskonały moment, by zająć się układem paliwowym, który dostarcza do silnika wysokoprężnego olej napędowy. Przede wszystkim usuwamy wszelkie wycieki ropy, ponieważ prowadzą one do zapowietrzania się instalacji i trudności z rozruchem silnika. Należy też bezwzględnie wymienić filtry paliwa, aby nie ryzykować ich zatkaniem lub przepuszczeniem zanieczyszczeń do pompy wtryskowej, co miałoby bardzo niekorzystne skutki. Wreszcie dochodzimy do instalacji elektrycznej, bez której niemożliwy byłby rozruch silnika oraz korzystanie z oświetlenia zewnętrznego, które zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Konserwacja maszyn rolniczych w tym zakresie powinna objąć sprawdzenie stanu akumulatora (wystarczy do tego zwykły miernik elektryczny) oraz połączeń elektrycznych, zwłaszcza na drodze akumulator-rozrusznik. Nie można zapomnieć o kontroli wydajności prądnicy lub alternatora.

Przegląd ciągnika rolniczego zapewni nam możliwość spokojnej pracy przez cały sezon, bez ryzyka pojawienia się niespodziewanych usterek. Ich naprawa w trakcie intensywnych prac jest o wiele trudniejsza, ponieważ ciąży na nas presja czasu. Często konieczne bywa błyskawiczne zakupienie części zamiennych, związane ze sporym wydatkiem. Dlatego warto wykorzystać spokojny okres zimowy, podczas którego możliwe jest bezstresowe zlokalizowanie i usunięcie zarzewi potencjalnych usterek oraz awarii.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close