Pojazdy rolniczePorady

Łańcuchy na koła – niezbędne wyposażenie zimowe

Zima nie jest przyjaznym okresem zarówno dla kierowców samochodów, jak i dla rolników korzystających w tym czasie ze swoich traktorów. Zakopanie się w śniegu lub na lodzie to ostatnie, co byłoby nam potrzebne daleko od domu, podczas trzaskającego mrozu. Rozwiązaniem na takie sytuacje jest posiadanie łańcuchów na koła, które sprawdzają się tak w autach, jak i ciągnikach rolniczych. Założenie ich na oś napędową pozwoli bez ryzyka przejechać zaśnieżoną drogą lub polem. Łańcuchy mogą przydać się też w innych sezonach w ciągu roku.

Łańcuchy obowiązkowe zimą

Zimową porą wielu rolników nie korzysta ze swoich traktorów, jeśli jednak kupujemy drewno na opał lub węgiel i chcemy samodzielnie je przetransportować na teren gospodarstwa, bez łańcuchów może być trudno się obyć. Nowoczesne ciągniki, które posiadają napęd na obie osie i ogromne koła z oponami mającymi agresywny bieżnik, poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Jednak maszyny starsze i mniejsze, które mają napęd jedynie na oś tylną, łatwo zagrzebią się na leśnych drogach zimą – zwłaszcza holując ciężką przyczepę załadowaną drewnem. Łańcuch na koła do ciągnika to rozwiązanie, które znacznie polepszy walory trakcyjne pojazdu w takich warunkach.

Używanie łańcuchów jest bardzo proste, nie trzeba w tym celu ani zdejmować kół ani wczołgiwać się pod ciągnik. Są one zaprojektowane tak, by po zarzuceniu od zewnętrznej strony oplotły całe koło, natomiast po porządnym ściągnięciu nie zsunęły się z niego ani nie przemieszczały. Potem wystarczy już tylko użyć blokady mechanizmu różnicowego, by siła obu kół z założonymi łańcuchami bez problemu wyciągnęła traktor z błota, kolein, śniegu czy nawet nawierzchni pokrytej lodem. Przyglądając się niemal każdym łańcuchom na koła do ciągnika możemy zauważyć, że posiadają one zęby lub kolce, które wgryzają się w nawierzchnię pozwalając poruszać się także po lodzie. Jednocześnie nie należy używać ich na asfalcie, z uwagi na fakt ich będą mocno uszkadzać nawierzchnię, stąd zakaz wprost wyrażony w kodeksie drogowym. Przed wyjazdem na drogę publiczną należy więc łańcuchy zdjąć, co jest równie łatwe i szybkie jak ich zakładanie na koła.

Przydatne również w sezonie

Łańcuchy zwykle używane są zimą, jednak ich ogólne zadanie sprowadza się do zwiększania przyczepności kół osi napędowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich także w trakcie sezonu, podczas transportu lub zwykłych prac polowych. W trakcie ulewnych deszczy, gdy ziemia jest bardzo nasiąknięta wodą, przyczepność potrafi być równo kiepska co na śniegu. Ciągnięcie przyczep będzie w takiej sytuacji trudne, zwłaszcza, gdy traktor posiada napęd tylko na tylne koła. Łańcuch na koła może być z powodzeniem wykorzystany również w takich okolicznościach. Ponadto w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl możesz znaleźć różne rodzaje łańcuchów, z których jedne będą przystosowane głównie do jazdy zimowej (agresywne elementy robocze wgryzające się w lód), a inne będące pomocne podczas jazdy po nawierzchni błotnistej (mniej agresywne, ale szersze elementy robocze).

Łańcuchy na koła - niezbędne wyposażenie zimowe

Dodatkowo, jako że niektóre rodzaje ziem są bardzo trudne do uprawiania (zwłaszcza do orki), wymagają one od traktora bardzo dużej mocy oraz przyczepności. Nierzadko w trakcie jazdy pług stawia taki opór, że koła ciągnika zaczynają obracać się w miejscu. Jest to spore utrudnienie dla rolnika, wydłuża się bowiem czas pracy i znacznie wzrasta zużycie paliwa. Jeśli łańcuchy na koła do ciągnika zostaną zastosowane w takich warunkach, maszyna bez problemu poradzi sobie nawet w grząskiej ziemi. Co prawda nie zastąpią one dobrych opon czy sprawnej blokady mechanizmu różnicowego, jednak mogą znacznie pomóc w pracach, zwłaszcza posiadaczom słabszych i lżejszych maszyn, nie posiadających napędu na obie osie.

Posiadanie łańcuchów na koła to jeden z elementów rolniczego niezbędnika, jeśli dużo jeździmy zimą. Przewożenie drewna z lasu, przejeżdżanie przez ośnieżone i oblodzone drogi gruntowe – wtedy będą one nieocenioną pomocą. Łańcuchy przydadzą się również podczas zwykłych prac polowych w sezonie, gdy ciągnikowi brakuje przyczepności. Sprawdzą się zwłaszcza w pojazdach z napędem na jedną oś, ale również posiadacze traktorów 4×4 z pewnością zrobią z nich użytek.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close