Pojazdy rolniczeWarsztat

Jak zbudować brony hydrauliczne

- kompletny przewodnik dla Rolnika-Majsterkowicza

Kadr z filmu „Brony Hydrauliczne – Budowa” z kanału Mateusz Doniec https://www.youtube.com/watch?v=WyRPVVZbVcQ

Każde gospodarstwo rolne wykorzystuje pewien standardowy zestaw narzędzi, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie uprawę ziemi. Oprócz pługu, siewnika, rozrzutnika do nawozów czy opryskiwacza, w skład tego parku maszynowego wchodzą oczywiście brony. Najczęściej występują w formie konstrukcji składającej się z trzech elementów (właściwych bron), umieszczonych obok siebie. Jednak możliwe jest znaczne przyspieszenie prac dzięki wariantowi z pięcioma elementami, zwłaszcza gdy rozkładanie skrajnych bron odbywa się hydraulicznie, a więc bez konieczności opuszczania kabiny ciągnika.

Brony hydrauliczne przyspieszają pracę

Bronowanie to czynność, którą wykonuje się po zaoraniu ziemi, z celu spulchnienia i rozdrobnienia jej powierzchni, a także wyrównania pola. Umożliwia to bezproblemowe przeprowadzenie siewu i prawidłowe umieszczenie ziarna pod powierzchnią. W przypadku posiadania siewnika bez znajdującej się z tyłu przystawki przysypującej ziarno (potocznie zwanej grabkami), konieczne jest wykonanie ponownego bronowania bezpośrednio po zasiewie. Nawet jeśli posiadamy tylko kilka hektarów pól uprawowych, czynności te zabierają dużo czasu, wymagają też zużycia określonej ilości oleju napędowego. Można jednak w prosty sposób oszczędzić czas i paliwo, stosując brony hydrauliczne. Posiadają one zazwyczaj pięć elementów zamiast standardowych trzech, a skrajne rozkładane są dopiero na polu, co pozwala na wygodny i bezpieczny transport po asfaltowej szosie, jak i po wąskich drogach polnych.

Jak-zbudowac-brony-hydrauliczne

Kadr z filmu „Brony Hydrauliczne – Budowa” z kanału Mateusz Doniec https://www.youtube.com/watch?v=WyRPVVZbVcQ

Samodzielna budowa bron składanych hydraulicznie

Kupno bron hydraulicznych jest jedną z możliwości doposażenia gospodarstwa w to bardzo pomocne rozwiązanie. Jednak nie zawsze jest to optymalne wyjście z sytuacji, ponieważ takie narzędzie kupowane jako nowe jest sporym wydatkiem, a brony używane mogą być mocno zużyte i nie funkcjonować jak należy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Brony ciężkie hydraulicznie składane można zbudować z posiadanych pod ręką części, a niewielką część z nich kupić na przykład w internetowym sklepie rolniczym, gdzie zawsze obowiązują atrakcyjne ceny. Narzędzia nie trzeba budować od podstaw, choć jeśli chcemy można to zrobić, najlepiej tak jak pokazano na filmie. Można wykorzystać elementy od już posiadanych bron, co znacznie przyspieszy całą operację.

Pierwszym etapem jest stworzenie z metalowych płaskowników solidnej ramy na planie prostokąta, do której zostaną zamocowane poszczególne elementy bronujące, a także siłownik i dźwignie do rozkładania fragmentów skrajnych. Tu przydatna będzie szlifierka kątowa lub piła taśmowa, które pozwolą dociąć płaskowniki na wymiar, a także spawarka z pomocą której solidnie połączymy ramę w całość. By brony hydrauliczne mogły działać, skrajne części ramy nie mogą stanowić pełnej konstrukcji z resztą, ale być osadzone na zawiasach. W ten sposób, po podaniu ciśnienia na siłownik, uniosą się w górę do pozycji pionowej, umożliwiając wygodny i bezpieczny transport narzędzia z terenu gospodarstwa na pole.

Kadr z filmu „Brony Hydrauliczne – Budowa” z kanału Mateusz Doniec https://www.youtube.com/watch?v=WyRPVVZbVcQ

Siłownik i ramiona bron rozkładanych hydraulicznie

Elementem wykonawczym całego układu, pozwalającym na rozkładanie bron bez konieczności wysiadania z ciągnika, jest siłownik hydrauliczny. Ten obowiązkowo musi być dwuobwodowy (inaczej niż np. w przyczepie-wywrotce), co oznacza że łączony jest z traktorem za pomocą dwóch węży. Podanie ciśnienia na pierwszy z nich spowoduje wysunięcie tłoczyska siłownika i rozłożenie skrajnych części bron hydraulicznych, a na drugi – ich podniesienie i zarazem złożenie do pozycji transportowej. Oprócz samego elementu wykonawczego konieczne jest również zbudowanie zestawu ramion, których ruch będzie powodował składanie i rozkładanie elementów skrajnych brony. Najpierw na ramie należy wykonać solidne mocowania, które będą stanowić osie obrotu dla poszczególnych elementów. Same ramiona można również wykonać z metalowych płaskowników o odpowiedniej grubości i wytrzymałości. Na filmie można zobaczyć jak połączyć ze sobą poszczególne fragmenty ramion, by brony rozkładane hydraulicznie działały poprawnie po podaniu ciśnienia na siłownik.

Możliwość wykonania większej ilości pracy w krótszym czasie, jednocześnie oszczędzając paliwo, to dążenie każdego rolnika. Brony hydrauliczne są świetnym przykładem jak wcielić te założenia w życie. Skracają czas pracy prawie o połowę, a jednocześnie są bezpieczne w transporcie i gotowe do działania w zaledwie kilka sekund. Aby ograniczyć koszty można je łatwo zbudować samodzielnie, wykorzystując dostępne pod ręką części (np. od już posiadanych bron), a także narzędzia (wiertarka, szlifierka, spawarka).

Zobacz jak zbudować brony hydrauliczne na kanale Mateusz Doniec: https://www.youtube.com/watch?v=WyRPVVZbVcQ

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close