Części do maszyn i pojazdów

Rozrzutnik obornika – budowa i podstawowe funkcje

W obecnych czasach, praca w polu jest dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Duża zasługa w tym wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych, które zastępują pracę fizyczną rolnika. Jedną z takich maszyn jest rozrzutnik obornika, który spełnia bardzo ważną rolę podczas operacji nawożenia oraz użyźniania pola. Jego zaletą jest prosta budowa, która skutkuje tym, że części do rozrzutnika w porównaniu do niektórych części do maszyn rolniczych są tanie oraz łatwo dostępne. Warto wiedzieć więc jak działa rozrzutnik i jaka jest jego budowa.

Jak zbudowany jest rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika może przypominać swoim kształtem dużą przyczepę, która doczepiania jest do traktora. Jeszcze kilka lat temu takie maszyny posiadały dwie osi jezdne, co dodatkowo upodobniało je do przyczep. Dzisiaj, nowoczesne konstrukcje zbudowane są na bazie jednej osi, która wyposażona jest w duże koła zwiększające ładowność rozrzutnika. Dzięki temu zmniejszone są opory tarcia, co powoduje, że mniejsze ciągniki o słabszej mocy, będą w stanie obsłużyć rozrzutnik. Dodatkowo manewrowanie maszyną z jedną osią jest dużo prostsze niż w przypadku dwóch osi, co bardzo przydaje się w pracach polowych.

Głównym elementem rozrzutnika jest skrzynia załadunkowa, która musi pomieścić duże ilości obornika. Na rynku można znaleźć takie urządzenia, które obsługują jednorazowo, aż 20 ton tego surowca. Najważniejszym aspektem skrzyń jest ich wytrzymałość oraz odporność korozyjna. Producenci rozrzutników oferują skrzynie zbudowane z blachy odpornej na korozję, różnej wytrzymałości oraz grubości od 4 mm do 8 mm. Niestety należy mieć świadomość, że im grubsza blacha tym mocnej zwiększa się waga skrzyni, co skutkuje mniejszą ładownością maszyny.

W środku skrzyni znajduje się bardzo ważny element każdego rozrzutnika, którym jest przenośnik łańcuchowy. Zazwyczaj producenci proponują dwa rzędy przenośników, których sterowanie jest hydrauliczne. Dzięki temu można w sposób bardzo płynny sterować ruchem i prędkością przenośnika.

Zasada działania rozrzutnika obornika

Rozrzutnik ma za zadanie rozrzucić po polu, określony nawóz. Dzieje się tak, dzięki obracającym się nożom, które tną i rozrzucają wokół nawóz, który podawany jest przez przenośnik. Wałek oraz noże mogą być umieszczone pionowo lub poziomo w zależności od zastosowanego nawozu. Rozdrobniony obornik opuszcza skrzynię poprzez tylną lub boczną burtę. Moment obrotowy na wałku przenoszony jest dzięki zasilaniu ciągnika. Wyrzut obornika może mieć zasięg nawet 25 metrów.

Części do rozrzutnika

Rozrzutniki obornika to proste maszyny, które znacznie ułatwiają pracę w polu. Są one z reguły mało awaryjne, co skutkuje niskim kosztem utrzymania. Internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl posiada w swojej ofercie części do maszyn rolniczych, w tym także części do rozrzutnika. Dzięki temu naprawy mogą być wykonywane przez samego rolnika w sposób szybki i prosty.  Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które powinny być dopasowane do mocy oraz możliwości traktora, wykorzystywanego do takich prac. W przypadku wątpliwości, co do wyboru właściwych części do rozrzutnika, warto skontaktować się z doświadczonymi specjalistami z ZENOX.pl, którzy udzielą profesjonalnych porad oraz pomogą skompletować zamówienie.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close