AktualnościPorady

Jak podłączyć hebel w ciągniku i dlaczego warto go mieć?

Hebel to ważna część instalacji elektrycznej ciągnika rolniczego, która pozwala pozbawić napięcia całą instalację. Nie każdy traktor posiada odłącznik akumulatora, co w pewnych przypadkach może być problematyczne. W poniższym poradniku wyjaśnimy w jaki sposób działają odłączniki baterii, jak poprawnie zainstalować i podłączyć hebel samodzielnie, a także dlaczego warto go posiadać w swojej maszynie.

Odłącznik akumulatora – jaka jest jego rola?

Zanim przejdziemy do kwestii najistotniejszych z punktu widzenia tego poradnika, czyli instalacji wyłącznika i poprawnego podłączenia hebla, najpierw odpowiedzmy na pytanie za co on w ogóle odpowiada. Otóż wyłącznik akumulatora pozwala na przerwanie obwodu elektrycznego między klemami baterii a całą pozostałą częścią instalacji w traktorze. Zwykle hebel montuje się na przewodzie masowym, jednak może on być również obecny na kablu plusowym, gdzie stale obecne jest napięcie 12V. Niezależnie jaka metoda została wybrana w danym ciągniku, efekt będzie identyczny. Odłączenie akumulatora od instalacji elektrycznej w standardowy sposób, czyli poprzez odkręcenie i zdjęcie dowolnej klemy ze słupka baterii, byłoby bardzo niewygodne dla użytkownika. Odłącznik akumulatora wymaga natomiast jedynie przekręcenia dźwigni, by bateria została odizolowana od reszty traktora. Jego użycie jest bardzo łatwe i nie trwa dłużej niż sekundę, co pozwala na jego wygodne używanie podczas każdego postoju maszyny.

Dlaczego warto zainstalować hebel akumulatora?

Instalacja elektryczna w starszych traktorach nie zawsze jest w najlepszej kondycji. Odłącznik akumulatora jest szczególnie polecany właśnie dla takich maszyn. Przede wszystkim stanowi on zabezpieczenie przed jakimikolwiek niebezpiecznymi zdarzeniami, które mogą się w takiej instalacji zdarzyć. Może to być na przykład oberwany przewód niezabezpieczony odpowiednim bezpiecznikiem, który dotknie masy pojazdu. W tej sytuacji zastosowanie wyłączników akumulatora uchroni maszynę przed pożarem lub nawet wybuchem baterii. Może się też zdarzyć, że z powodu zawilgocenia lub uszkodzeń izolacji będzie miała miejsce upływność prądu. Nierzadko po dłuższym nieużywaniu ciągnika zdarza się wtedy, że akumulator jest na tyle rozładowany że maszyny nie da się już odpalić. Odłącznik akumulatora to również doskonały sposób na to, by mieć pewność że następnego dnia traktor zawsze odpali. Ostatecznie całkowite odcięcie prądu daje pewność, że włączone nie pozostały żadne dodatkowe światła lub urządzenia, których mogliśmy zapomnieć wyłączyć po prostu przez przypadek lub roztargnienie.

Zlokalizuj hebel w swoim ciągniku

Wiele traktorów posiada już zainstalowany hebel akumulatora, który wystarczy po prostu odnaleźć. Jak więc zlokalizować hebel w posiadanej maszynie? Jeżeli był on instalowany fabrycznie, to miejsce montażu będzie z pewnością zaznaczone w instrukcji obsługi ciągnika. Urządzenie to bardzo często montowano w zachodnich ciągnikach, które nie były jeszcze wyposażone w zaawansowaną elektronikę. Jeżeli natomiast nie mamy dostępu do instrukcji, albo mamy ciągnik bez fabrycznego odłącznika akumulatora, to konieczne będzie samodzielne zlokalizowanie hebla. Nie jest to trudne do wykonania, trzeba po prostu śledzić najgrubsze przewody odchodzące bezpośrednio od klem akumulatora. Pomiędzy baterią a miejscem, gdzie kable pierwszy raz się rozdzielają będzie zamontowany odłącznik akumulatora. Taki montaż występuje zawsze, ponieważ przy poprawnym podłączeniu hebla odcina on prąd od wszystkich odbiorników w traktorze.

Instalacja i sposób poprawnego podłączenia hebla

Instalacja wyłącznika akumulatora nie jest problematyczna i można bez problemu wykonać ją we własnym zakresie. Najpierw trzeba zakupić odpowiednie urządzenie, co najlepiej zrobić w sklepie rolniczym online. Należy wystrzegać się montażu wyłączników akumulatora samochodowego, jako że nie są one przystosowane do przenoszenia prądów tak dużych, jakie może pobierać rozrusznik silnika w traktorze. Urządzenie powinno być naprawdę solidne, tylko taki odłącznik akumulatora zapewni bezpieczeństwo oraz będzie w stanie przenieść pełną moc z baterii na rozrusznik, co jest niezwykle istotne w okresie zimowym. Poprawne podłączenie hebla jest bardzo ważne, jednak nie ma znaczenia czy wykonamy tą operację na przewodzie plusowym czy minusowym akumulatora. Najważniejsze jest, by przerwać bieg wybranego przewodu zanim pierwszy raz ulegnie on rozdziałowi na kolejne kable. Odłącznik akumulatora musi bezwzględnie odcinać całą instalację, aby mógł spełniać swoje zadanie.

Okresowa kontrola stanu hebla

Dobre działanie wyłącznika zależy nie tylko od poprawnego podłączenia hebla, ale również od utrzymania go w dobrej kondycji. Urządzenie przenosi olbrzymie prądy, mogące sięgać wartości powyżej 1000 amperów, co sprawia że jego styki muszą być czyste i wolne od korozji. Przynajmniej raz na pół roku odłącznik akumulatora należy rozkręcić i dokonać inspekcji styków, a jeżeli pojawią się zabrudzenia lub skorodowane fragmenty – wyczyścić je i przetrzeć drobnym papierem ściernym. Pomimo faktu iż większość hebli potrafi być bezobsługowa przez długie lata, okresowa kontrola ich stanu zapewni pewne połączenie i brak strat, co ma największe znaczenie podczas rozruchu zimnego silnika na silnym mrozie. Należy przy tym pamiętać, że jakiekolwiek prace przy heblu należy bezwzględnie wykonywać po odłączeniu klem od akumulatora, aby uniknąć zwarć i iskrzenia.

Rola wyłączników akumulatora jest bardzo istotna i dlatego zdecydowanie warto rozważyć montaż takiego urządzenia. Chroni przed niespodziewanym rozładowaniem baterii, a w przypadku uszkodzeń instalacji może zapobiec pożarowi traktora. Odłącznik akumulatora w wielu ciągnikach jest rozwiązaniem fabrycznym, należy go tylko zlokalizować i używać zawsze po zakończeniu prac. W przypadku gdy dany traktor fabrycznie nie był wyposażony w wyłącznik, wystarczy go zakupić w sklepie rolniczym ZENOX.pl i zainstalować. Poprawne podłączenie hebla ułatwią informacje przedstawione w tym poradniku.



Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Sprawdź teraz

Close
Back to top button
Close