Ciągniki rolnicze z napędem na wszystkie cztery koła są w dzisiejszych czasach standardem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest znaczne zwiększenie uciągu maszyny, zminimalizowanie ryzyka zagrzebania się w błocie, a także polepszenie kierowania na grząskiej nawierzchni. Jednak w przypadku traktora z układem 4×4 największe znaczenie ma prawidłowy rozmiar opon zarówno na przedniej i tylnej osi, ponieważ niezbędna jest synchronizacja kół poszczególnych osi.
Dlaczego wybór opon na wiosnę ma tak duże znaczenie dla efektywności prac polowych?
Okres wiosenny oznacza intensywny start prac polowych. Niestety warunki jakie wtedy tam panują nie należą do najbardziej przyjaznych. Dlatego też stan bieżnika opony ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy ciągnika. W na mokrej, błotnistej nawierzchni styk z powierzchnią ziemi musi być jak najlepszy. Dlatego jeśli pod koniec poprzedniego sezonu zauważyliśmy już duży stopień zużycia opon, warto wymienić je zanim ruszą pierwsze wiosenne prace. Dzięki temu zarówno orka, bronowanie, zabiegi kultywatorem bądź talerzówką oraz siewy z pewnością pójdą o wiele prościej, zmniejszy się także zużycie paliwa. W tym wpisie odpowiadamy na pytanie, jak prawidłowo dobrać nowe ogumienie, by pasowało ono do danej maszyny.
Podstawowe parametry opon rolniczych — rozmiar, indeks nośności, mieszanka i konstrukcja bieżnika
Jak dobrać opony, by pasowały one do ciągnika 4×4? Przede wszystkim trzeba zadbać o ich właściwy rozmiar. Ten najczęściej wyrażany jest w calach, podobnie jak w przypadku opon samochodowych. Nowe opony z reguły powinny być takie same jak te, które wcześniej były zamontowane w traktorze. Aby mieć pewność, że rozmiary będą pasować, warto skorzystać ze specjalnej tabeli zamienników opon rolniczych. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe parametry, takie jak choćby szerokość, to w tym przypadku mamy większą dowolność wyboru. Opony wąskie często zapewniają większą przyczepność na grząskiej nawierzchni, dobrze nadają się też do traktorów służących głównie do opryskiwania upraw, nie wymagając tak szerokich ścieżek technologicznych. Bez problemu możemy zamienić opony rolnicze wąskie i szerokie, ponieważ przełożenie przedniej i tylnej osi nie ma tutaj tak dużego znaczenia. Przede wszystkim jednak należy kierować się zaleceniami producenta ciągnika, który stworzył maszynę do pracy z konkretnym rodzajem ogumienia.
Rodzaje bieżników i ich zastosowanie w wiosennych warunkach (R‑1W, R‑1, Turf)
W rolnictwie stosuje się bieżniki o nieco innych rodzajach, niż te które można spotkać w oponach samochodowych. Wśród najbardziej popularnych rodzajów, który występuje zarówno w przypadku opon radialnych jak i diagonalnych, można wyróżnić poniższe typy:
- R-1 – jest to najbardziej popularny bieżnik opon ciągnika, który ma duży stopień uniwersalności. Opona ta nadaje się na różne rodzaje nawierzchni, ma dobry współczynnik samooczyszczania, dlatego stosowana jest wyjątkowo szeroko w rolnictwie. Nie jest zalecana jedynie do transportu drogowego.
- R-1W – zapewnia jeszcze lepszą przyczepność Twojego ciągnika, dzięki bieżnikowi głębszemu o 20%. Może jednak w pewnych warunkach zużywać się nierównomiernie, dlatego zastosowanie opon tego typu należy poprzedzić dokładną analizą konkretnej sytuacji
- Turf – opony przeznaczone do pracy przede wszystkim na podłożu trawiastym (łąki, murawy). Ten typ opon ciągnikowych polecany jest w przypadku wykorzystywania ciągnika głównie do koszenia łąk i pozyskiwania w ten sposób paszy dla zwierząt gospodarskich. Sprawdzą się też w traktorach sadowniczych, albo pracujących np. przy utrzymaniu pól golfowych lub boisk piłkarskich.
Jak dopasować opony do specyfiki gleby i klimatu — mokrość, błoto, struktura podłoża
Dobór odpowiednich opon do ciągnika rolniczego musi być podyktowany różnymi czynnikami. Wśród nich jest przede wszystkim specyfika gleb, na jakich nasz traktor będzie pracował. Na przykład tam, gdzie gleby są bardzo grząskie, konieczny jest równomierny nacisk rozłożony na całą powierzchnię. Wtedy dobrze sprawdzi się ogumienie o dużej szerokości. Natomiast w przypadku wykorzystania traktora przede wszystkim do oprysków, dobrze jest wybrać opony wąskie, ponieważ nie mogą one mieć nadmiernie dużego styku z glebą, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy na polu ścieżek technologicznych i jeździmy bezpośrednio po uprawach. Czasami możemy zauważalnie poprawić przyczepność zmieniając ciśnienie w oponach, jednak nie należy przekraczać dopuszczonych przez producenta norm.
Analiza kosztów i korzyści — trwałość, cena, opinie użytkowników i optymalny moment zakupu
Zakup opon, które będą dobre, ale jednocześnie nie zrujnują naszej kieszeni, jest nie lada sztuką. Jednak możemy znacznie ułatwić sobie znalezienie najlepszego stosunku kosztów do jakości, jeśli sprawdzimy opinie innych użytkowników na temat trwałości i wydajności pracy konkretnego produktu. Kupić opony o wiele taniej można też w pewnych okresach roku, gdy popyt jest mniejszy. Aby zrobić najlepszy interes na zakupie opon rolniczych, należy cały czas monitorować rynek. Starajmy się nigdy nie kupować w ciemno opon bardzo tanich, ponieważ może to odbić się na znacznie gorszych parametrach, zmniejszeniu wydajności pracy ciągnika, a także niskiej trwałości.
Opony w traktorze typu 4X4 muszą być dobrane z dużą starannością. Nie można tu swobodnie żonglować parametrami takimi jak rozmiar. Warto przestrzegać prawidłowej synchronizacji kół ciągnika, co pozwoli na oszczędność paliwa, zwiększy efektywność pracy, a także ustrzeże przed awariami układu napędowego. Dobrze dobrana opona wpływa bardzo mocno na zachowanie traktora na polu, dlatego wymieniając ogumienie zawsze należy przyłożyć dużą uwagę do kwestii doboru nowych opon.