Warsztat

Krok po kroku: wykonujemy przyczepę-wywrotkę do użytku w gospodarstwie rolnym

Przyczepa-wywrotka to bardzo przydatna rzecz w każdym gospodarstwie. Za jej pomocą można łatwo transportować i rozładowywać materiały sypkie, takie jak ziarna zbóż ale również piasek czy cement. Przyczepy takie mają zdolność do kiprowania, a więc przechylania skrzyni ładunkowej w taki sposób, by umieszczony na niej materiał uległ wysypaniu siłą grawitacji. W poniższym poradniku przedstawimy krok po kroku jak zrobić przyczepę-wywrotkę samodzielnie, wykorzystując do tego celu np. stary, nieużywany już rozrzutnik.

Przygotowanie ramy oraz kipra przyczepy-wywrotki

Posiadając starą przyczepę lub rozrzutnik, którego już nie używamy, mamy doskonałą podstawę do wykonania na jego bazie wywrotki-przyczepy. Niezależnie czy jest ona jednoosiowa czy dwuosiowa, proces będzie ten sam. Niemniej należy pamiętać, że przyczepa 1-osiowa wywrotka jest łatwiejsza do manewrowania, zwłaszcza podczas cofania, jednak jej ładowność jest mniejsza (część ciężaru spoczywa na zaczepie ciągnika i jego konstrukcji). Natomiast przyczepa dwuosiowa wywrotka będzie mogła zabrać większą ilość ładunku, a jej konstrukcja będzie stabilniejsza. Pierwszym co trzeba zrobić w ramach przeróbki to usunąć przestrzeń ładunkową, tak by pozostała sama rama. Trzeba odkręcić burty oraz podłogę, a jeśli elementy te zostały do ramy przyspawane, to konieczne będzie ich odcięcie za pomocą szlifierki kątowej. Następnie z odpowiednio grubych kątowników wykonujemy dodatkową ramę, która będzie służyć jako podstawa podłogi przestrzeni ładunkowej. Do niej przykręcamy lub spawamy burty.

wykonujemy przyczepę-wywrotkę do użytku w gospodarstwie rolnym

Kadr z filmu “Budowa przyczepy wywrotki na bazie rozrzutnika” z kanału Mateusz Doniec: https://www.youtube.com/watch?v=Q5PzWTwVZN8

Przyczepa-wywrotka – montaż siłownika hydraulicznego

By przyczepa wywrotka dwuosiowa lub jednoosiowa mogła spełniać swoje zadanie, konieczne jest zamontowanie siłownika hydraulicznego. Jego zadaniem będzie unoszenie i przechylanie przestrzeni ładunkowej. Miejsce jego montażu należy wykonać z grubych blach i umieścić w okolicach centralnej części ramy (jak pokazano na filmie). Siłownik w górnej części ma kulę, która musi zostać wprowadzona do gniazda, które należy zaplanować pod ramą części ładunkowej (kipra). Do siłownika należy podłączyć wąż hydrauliczny, a jego zakończenie umieścić na przedniej stronie przyczepy, by łatwo było podpinać go do odpowiednich gniazd w ciągniku. Jeśli chcemy posiadać przyczepę rolniczą wywrotkę 3-stronną, czyli pozwalającą na wysypywanie ładunku na lewo, prawo oraz do tyłu, trzeba wykonać dodatkowe modyfikacje. Konieczne będzie zamocowanie specjalnych zawiasów oraz blokad po każdej stronie ramy. Dzięki nim, aby przeprowadzić kiprowanie w zamierzoną stronę, wystarczy wysunąć zabezpieczenia blokujące po stronie przeciwnej, a także na obu stronach prostopadłych do osi wywrotu.

Jak można się przekonać, samodzielnie wykonanie przyczepy-wywrotki nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy posiadać starą przyczepę lub rozrzutnik, które z użyciem szlifierki kątowej oraz spawarki można zmodyfikować, by stanowiły solidną bazę do budowy takiego pojazdu. Potem wystarczy zamontować siłownik hydrauliczny wraz z wężami, oraz zawiasy i blokady, które umożliwią przechylanie kipra na wybraną stronę. Korzystając z powyższych porad oraz dołączonego materiału wideo bez problemu wykonasz przyczepkę rolniczą wywrotkę 3-stronną, jak również inne warianty zgodne z indywidualnymi potrzebami.

wykonujemy przyczepę-wywrotkę do użytku w gospodarstwie rolnym

Zobacz, jak zrobił to Mateusz Doniec na swoim kanale YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=Q5PzWTwVZN8

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close