AktualnościPoradyWarsztat

3 proste sposoby na dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulator jest źródłem energii elektrycznej odpowiedzialnym m.in. za rozruch silnika spalinowego w maszynach rolniczych, jednak by służył nam przez długie lata jak i mroźne zimowe dni należy o niego odpowiednio zadbać. Nasze wskazówki podpowiedzą jak o niego dbać, aby nas nie zawiódł w najmniej oczekiwanym momencie.

Bieguny akumulatora:

Bieguny akumulatora wykonane są z ołowiu, który to ma tendencję do utleniania się, a w szczególności w przypadku dużej wilgotności powietrza. Należy o tym pamiętać i chociaż raz w roku zdjąć klemy z akumulatora, zarówno dodatnią jak i ujemną i je oczyścić w miejscu styku z ,,słupkami”. To samo tyczy się biegunów akumulatora, należy je dokładnie oczyścić, można do tego użyć specjalnej szczoteczki, którą znajdziecie bez problemu w asortymencie sklepu rolniczego ZENOX.pl,  bądź bardzo drobnego papieru ściernego (1000). Każde zanieczyszczenie powoduje wzrost rezystancji co wiąże się  z ograniczeniem przepływu prądu, który jest bardzo istotny szczególnie w mroźne dni kiedy to sprawność naszego akumulatora drastycznie spada i nie wykazuje on parametrów określonych przez producenta.

Prawidłowy poziom naładowania:

W zimowe dni sprzęt rolniczy jest stanowczo rzadziej użytkowany w stosunku do pozostałych pór roku, co wiąże się z „leżakowaniem” akumulatora. Niestety podczas takiego okresu energia z akumulatora jest tracona-następuje jego rozładowywanie. W przypadku takiego okresu należy pamiętać, aby od czasu do czasu doładować nasz akumulator, aby nie uległ on głębokiemu rozładowaniu co może prowadzić nawet do jego uszkodzenia. W tym celu wystarczy nam najprostszy standardowy prostownik, który można kupić za mniej niż 100zł, jednak naszym zdaniem warto rozejrzeć się za prostownikiem z sterowaniem mikroprocesorowym. Oprócz funkcji ładowania, posiada również opcję podtrzymania napięcia, która to ,,sama dobiera” odpowiednie parametry natężenia prądu i idealnie sprawdza się w okresie gdy rzadziej użytkujemy nasz ciągnik.

Sprawny alternator:

Alternator to tak naprawdę prądnica prądu przemiennego z wbudowanym układem prostowania. Jest on odpowiedzialny za ładowanie akumulatora podczas pracy silnika, tak aby źródło energii zachowało odpowiedni poziom naładowania. W pełni sprawny alternator bez względu na prędkość obrotową silnika utrzymuje napięcie ładowania pomiędzy 13,8V, a 14,5V, nawet przy pełnym jego obciążeniu wartość napięcia nie powinna spaść poniżej dolnego zakresu. Co ważne gdy napięcie ładowania przekracza wspomniane 14,5V jest to również powód do niepokoju, tego typu usterka powinna zostać szybko naprawiona. W takim przypadku najczęściej uszkodzeniu ulega regulator napięcia, który jest odpowiedzialny za utrzymanie jego wartości w odpowiednim zakresie. Podawanie zbyt wysokiego napięcia, będzie skutkowało intensywnym gazowaniem, a w baterii zaczną zachodzić  procesy niszczące masę czynną płyt oraz separatory. Zbyt intensywne ładowanie wywołuje również wzrost temperatury elektrolitu ponad dopuszczalną wartość (wynoszącą około 45/50°C) co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia akumulatora.

Jeżeli podczas eksploatacji waszej maszyny zadbacie odpowiednio o źródło energii spełniając te 3 podstawowe sposoby zawarte w naszym poradniku, możecie być pewni, że akumulator ,,odpłaci” się wam długą pracą bez nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętajcie, że warto czasami poświęcić trochę dodatkowego czasu i uwagi na takie właśnie drobne czynności, by w chwilach próby dla naszej maszyny móc spać spokojnie.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close