Aktualności

Rodzaje poideł dla bydła

Wszyscy wiemy że woda jest źródłem życia. Bez niej ani człowiek, ani zwierzęta ani rośliny nie będą mogły funkcjonować. Naturalne, że stanowi także najważniejszy element w żywieniu bydła. Pomaga usuwać z organizmu toksyczne produkty przemiany materii i odpowiada za termoregulację. Jaki więc sprzęt będzie najlepszy aby zapewnić krowom stały dostęp do jej źródła?

Poidła miskowe najlepsze dla obór uwięziowych

Zacznijmy od tego, że niezależnie od pory roku czy temperatury, bydło musi mieć nieprzerwany dostęp do źródła świeżej wody. Zwłaszcza wszelkie krowy ras mlecznych, są wyjątkowo narażone na odwodnienie. Na każdy wyprodukowany litr mleka, wypijają średnio 3-5 litrów wody. Ilość ta, jest zależna od temperatury powietrza oraz pobieranego pokarmu. W przypadku suchych pasz jak siano czy słoma, zapotrzebowanie na wodę będzie znacznie większe niż przy karmieniu młodymi zielonkami, naturalnie bogatymi w wodę.   Na rynku, dostępny jest ogromny wybór sprzętu w który możemy się zaopatrzyć. Decydując się na zakup systemu pojenia do bydła, musimy wziąć pod uwagę wiek i zagęszczenie zwierząt oraz typ budynków inwentarskich. Inne rozwiązania stosuje się dla obór uwięziowych i inne dla wolnostanowiskowych. Dla tych pierwszych, zawsze najlepszym rozwiązaniem będą automatyczne poidła miskowe.

Poidła miskowe przeznaczone są do zabudowań gdzie będą skutecznie dostarczać wodę dla zwierząt hodowlanych. Można je w łatwy sposób zamontować na ścianie tylko trzeba pamiętać o odpowiedniej wysokości. Poidła są bardzo łatwe w otrzymaniu czystości, bo dzięki korkowi spustowemu można je być pod bieżącą wodą. Mogą posiadać bardzo różne systemy dozowania wody.  Mogą być wyposażone w pływakowe zawory kontrolujące poziom płynu, lub w naciskowy zawór nosowy. Tego typu sprzęt, najczęściej wykonany jest z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Dzięki temu jest odporny na korozję i łatwiejszy w czyszczeniu od żeliwnych urządzeń starszej generacji. 

Poidła dla obór wolnostanowiskowych

W oborach wolnostanowiskowych, wybór poideł jest znacznie większy. Do wyboru mamy miskowe utrzymujące poziom wody, korytowe (często używane na pastwiskach), wannowe oraz wylewne (popularne w oborach na głębokiej ściółce). Poidła wylewne bardzo łatwo utrzymać w czystości, przez co cieszą się dużą popularnością wśród gospodarzy. Po zwolnieniu blokady, wystarczy obrócić pojemnik i wylać z niego starą wodę.    

Nie wszystkie poidła są przeznaczone do samodzielnego montażu. Powszechnie wiadomo, że na rynku dostępne są poidła tak zwane mobilne, które właściciele gospodarstw domowych są w stanie samodzielnie zainstalować i ustawić w najbardziej odpowiednim ich zdaniem miejscu. Są jednak też takie poidła, które wymagają podłączenia instalacji doprowadzającej do nich wodę.

Należy pamiętać o prawidłowej instalacji poideł. U cieląt, powinny znajdować się na wysokości 40-45cm. Dla młodego bydła opasowego oraz jałówek, optymalna będzie wysokość na poziomie 50-60cm. Natomiast poidła przeznaczone dla dorosłego bydła, zawieszamy na wysokości ok. 70cm. Pamiętajmy też o tym, że jedna miska powinna przypadać na maksymalnie dwie krowy. Co ciekawe, poidła mogą być wyposażone w mechanizm zapobiegający zanieczyszczaniu wody. Zwykle, są to produkty z górnej półki cenowej, jednakże ich jakość rekompensuje nakłady finansowe włożone w ich zakup. Poidła tego typu posiadają specjalną, czyszczącą kulkę, która zapobiega przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń. 

Mrozoodporne poidła podgrzewane i izolowane

Ważne jest, aby zima pamiętać o zabezpieczeniu wody przed zamarznięciem. Czasami, wystarczająca będzie izolacja rur. Jeśli jednak takie zabezpieczenie nie będzie spełniało swojej roli, niezbędna okaże się pompa cyrkulacyjna która podtrzyma nieustanny ruch wody w instalacji lub przewód grzewczy wmontowany w rurociąg. Na rynku istnieje także oferta poideł podgrzewanych, które są rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych pomieszczeń o lżejszej konstrukcji. Podczas mocniejszych mrozów, spadki temperatur bywają tam znacznie większe niż w oborach starszej generacji. Podgrzewane poidła składają się ze zbiorników pod którymi umieszczone są grzałki. Termostat kontroluje aby włączyły się w przypadku gdy temperatura spadnie. Inaczej jest w przypadku poideł izolowanych. Technologia ich działania, jest oparta na podobnych założeniach jak w przypadku zwykłego termosu. Poidła takie są wyposażone w dodatkową powłokę izolującą, dzięki której woda, która się w nich znajduje trzyma stałą temperaturę . Wytrzymują mrozy nawet do -30 stopni, natomiast latem pełnia funkcję chłodzącą. Jeśli jednak jesteśmy przekonani że w pomieszczeniu nie będzie minusowych temperatur, dobrym pomysłem będą poidła wannowe- znacznie tańsze od podgrzewanych i izolowanych. Rozsądnym rozwiązaniem będą także poidła komorowe, bardzo kompaktowe, oszczędzające przestrzeń, co stanowi dużą zaletę w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close